OMEGA 3 NEDEN ÖNEMLİDİR?

Omega - 3 yağ asitleri “elzem” yani temel yağ asitleri olarak bilinir. Vücudunuzda üretilmediği için mutlaka besinlerden almanız gerekir. Pek çok formu bulunan bu yağ asitlerinin anahtar görev yapanları EPA ( Eicosapantaenoik asit) ve DHA’dır (Docosahexaenoik asit). Elzem olan bu yağ asitlerinin yeterli miktarda alınamaması başta kardiyovasküler bozukluklar olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getirecektir.

· Mümkünse çok balık, özellikle de kendisi yağlı olan balık tüketin. ( ızgara, buharda, kağıtta, fırında pişirin )

· Her gün Omega 3 balık yağı hapı için.

· Keten tohumunu vücut susam gibi bütün olan şeklinde kullanamıyor. Aynen bağırsaklardan atılıyor. Bu yüzden elektrikli kahve değirmeninde keten tohumunu ( baharatçılarda, aktarlarda var ) çekin. Un haline getirin ve günde 2 yemek kaşığı kadar tüketin. Kalanını mutlaka bir kavanoza koyup, ağzını sıkıca kapatıp, buzdolabında saklayın. Keten tohumu ununu yoğurda vb. yiyeceklere karıştırabilirsiniz. Hatta kaşıkla direkt ağzınıza da atabilirsiniz. Tadı çok güzeldir.

· Ceviz ( her gün 40-50 gram gibi 5-7 adet ) yiyiniz. Sürekli buzdolabında ağzı kapalı saklayın. Ayrıca badem ve fındıkta da omega 3 vardır.

· Kabuklu deniz ürünlerinde,

· Konserve teneke sardalyada,

· Albacore ton balığında ( konserve ),

· Somon balığında ( her türlüsü, konservesi de dahil )

· Kanola sıvı yağında,

· Soya fasulyesinde (çorba yapın; kuru fasulye gibi pişirin, salatasını yapın)

· wheat germ denen buğdayın en orta göbeğindeki yağlı kısımda Omega 3 vardır.

· Kivide, Semizotunda, tatlı patates, marul, lahana, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

· Ayrıca şişede hap olarak da satılır OMEGA 3, balık yağı hapları, bunlardan faydalanabilmek için az az zeytinyağı da tüketmeniz gerekir. Ekmek kızartın; sarımsak dilimini kesin, ekmeğe sürün; üstüne sızma zeytinyağı gezdirin ve karabiber ekin! Ayrıca Riviera zeytinyağı sızma zeytinyağı değildir. Rafine ve Natürel zeytinyağlarının belli oran­larda ( % 10-20 Natürel, % 90-80 Rafine karışımından) karıştırılması ile elde edilir. Seçiminiz sızma zeytinyağı olsun.

Rejim yapanlarda, omega 3 den yetersiz beslenenlerde depresyon görüldüğü son araştırmalarla kanıtlanmıştır. Balık tüketimi az olan ülkelerde depresyonda artış, olduğu göstermiştir. Çok balık tüketilen ülkelerde depresyon hastalarının sayısı da çok düşük bulunmuştur. ( Japonya, Kore, Tayvan ) Balık yağında da omega 3 vardır. Omega 3 yağlı asitleri antidepresyon ilacı gibi etki göstermektedir; antidepresyon ilaçlarının etkilerini de arttırmaktadır. Somon balığı, ceviz, keten tohumu, keten tohumu yağı ve kanola yağında omega 3 yüksektir. Zeytin ve zeytinyağı omega 3 aktivitesini arttırmaktadır. Amerikan Kalp Enstitüsü haftada en az 2 defa Omega 3 ce zengin bir balık yenmesini tavsiye etmektedir.

Omega 3 = balık yağı haplarını haftada en az 2-3 defa için. Günde 125-150 gram ızgara veya teflonda pişmiş eti yağlıca balık ve çok fazla karışık sebze yiyin. Bu kalp hastalıklarını, felci önler, beyni korur, tansiyonu normalleştirir, düşürür ve 50 yas üstündekilerde hafızayı güçlendirir. Beyin performansını ve hafızası sağlığı için şarttır. Yüksek tansiyonu düşürür, yüksek kolesterolü düşürür, yüksek trigliseriti düşürür, kötü LDL kolesterolü düşürür, damarlardaki plakaları sertleşmeleri tıkanmaları azaltır, diyabet belirleyici faktörleri düşürür, obezlerde rejim ve egzersizle birlikte kullanılınca kilo vermeyi kolaylaştırır, romatoid artirt eklemlerdeki problemleri giderir, vücutta kalsiyum miktarının yükselmesine sebep olur ve osteoporozu önler, hamilede yüksek tansiyonu engeller, hamilede bebek zekasını beynini geliştirir, hamilede depresyonu önler, depresyon ve manik depresyona iyidir, karaciğer hasarını önler, insülin direncini önler, yanıklarda, cilt bozukluklarında, saç dökülmelerinde, astımda, yeme bozukluklarında, gözün yaşlanmasını azaltır yavaşlatır, gözde makuler dejenerasyonda, regli ağrılarında, bağırsak, göğüs ve prostat kanserlerini önlemekte, psikiyatrik rahatsızlıklarda, kolesterol ilaçları içenlerde daha çok kolesterol düşmesine sebeptir, alzheimerda kullanılmaktadır. Bilimsel ve tıbbi tavsiye günde 500 - 900 mg dan fazla olan omega 3 yani balık yağı kapsülleri iyidir. Kullanın.

Dyt. Nilgün AYDIN